Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
VPN Kullanma Talimatı

1. VPN sistemi UYAP internet hattında çalışmamaktadır (Seçim sistemi hariç) Bu yüzden normal bir internet hattı ile bağlı olmalısınız. Telefonunuzun internetini kullanmada bağlantı kopukluğu gibi sorunlar yaşamanız olasıdır. Böyle bir bağlantı türünü tercih etmek durumundaysanız bağlantınızın kopup kopmadığını kontrol ediniz. Laptoplarda VPN testi için sabit internet gerektiğinden Hâkim odalarında test veya kurulum yapılamamaktadır. Telefonunuzun interneti ile test ve kurulum gerçekleşememektedir. Kurulumun veya güncellemenin gerektiği zamanlarda dizüstü bilgisayarı, e-imza, şifresi ve bilgisayar açılış şifreniz ile bulunduğunuz binadaki Bilgi İşlem Birimi ile iletişime geçerek ulaştırınız. Bilgisayar açılış şifrenizi CTRL+ALT+DELETE kombinasyonundan değil de sifre.uyap.gov.tr sitesi üzerinden değiştiriniz. Bu site dışında değişiklik yaparsanız birçok hata alır bağlantı yapamazsınız.

2. VPN havuzuna sicilinizin dâhil olması gerekmektedir. Bakanlık ile ilgili yazışma sürecinde tanımlamanın olduğuna dair yazının olması gerekmektedir. Daha önce VPN kullandıysanız yetkiniz var demektir. Yeni başlayan Hâkim ve Cumhuriyet Savcılarımıza yetkinin verilip verilmediğini öncelikle deneme yaparak öğrenebilir, yetki yoksa yetki almak isteyen kişinin kurumsal mailinden vpn_admin@adalet.gov.tr ve vpn@uyap.gov.tr mail adreslerine yetkinin verilmesi ile ilgili mail gönderilmesi gerekmektedir.

3. Bilgisayar açılış şifrenizde kesinlikle büyük harfler ile Ü Ğ İ Ş Ç Ö ve küçük harfler ile ü ğ ş ç ö karakterleri O  L  M  A  M  A  L  I  D  I  R.

4. Bilgisayar açılış şifreniz (İlk açılış, Windows oturum şifrenizdir) güncel olması gerekmektedir. Şifrenizi değiştirmenizi ve değiştirdiğiniz tarihe göre 30 günde bir değişiklik yapmanızı öneririz. Şifrenizi http://sifre.uyap.gov.tr adresinden değiştirebilirsiniz. Bu siteye UYAP dışından da harici bir internet üzerinden ulaşmanız mümkündür. Menü üzerinden giriş yaptıktan sonra yönlendirme ile seçenekler içerisindeki "Bilgisayar Açılış Şifresi" seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

5. Kapalı olan bilgisayarınıza e-imza cihazınızı takınız. Bilgisayarınızı açınız, masaüstünde Cisco AnyConnect programı olmalıdır. Bu kısayol yoksa başlat kısmına Cisco yazarak da ulaşabilirsiniz. 

6. Sağ altta beliren Cisco programının sol altındaki dişli işaretine tıklayarak çıkan penceredeki Preferences sekmesine geliniz. Allow local LAN ile başlayan ve Minimize ile başlayan seçenekler işaretli, varsa diğer seçenekler işaretsiz olmalıdır.

7. Cisco programını açtıktan sonra sağ altta beliren program içerisindeki yazı alanında vpn.uyap.gov.tr yazmalıdır. Ardından Connect butonuna tıkladığınızda biraz bekledikten sonra istenen akıllı kart şifresi e-imza şifrenizdir. E-İmza şifrenizi sorarken uyarı verebilir direkt olarak e-imza şifrenizi sormayabilir, çıkan ekrandaki İptal butonuna birkaç kez tıklayınca e-imza şifrenizi girebileceğiniz kutucuğun belirmesi lazımdır. Bu kutucuk belirmiyorsa ve direkt olarak username ve password isteniyorsa Bilgi İşlem Müdürlüğü ile iletişime geçiniz. E-İmzanızı girebildiyseniz bu aşamadan sonra istenen kullanıcı adı abSİCİLNUMARANIZ ve şifre kısmı da 4. maddede almanız gereken Bilgisayar Açılış Şifrenizdir. Bilgisayar açılış şifrenizden eminseniz ve login failed hatası alıyorsanız bilgisayar açılış şifrenizin süresi dolmuştur ve 4. Maddede yer alan linkten portal şifreniz ile giriş yapıp bilgisayar açılış şifresi almanız gerekmektedir. 4. Maddedeki linke mobilden veya harici internetten de ulaşabilmektesiniz.

8. Bilgisayar açılış şifreniz Bakanlık bilgisayarlarınca ve VPN işleminde kullandığınız şifredir. Kişisel bilgisayarınızın şifresi farklı olabilir. Bu anlatılan şifreden bağımsızdır. Sizden istenen her zaman bakanlıkça kullandığınız sicil ve bilgisayar açılış şifresi ile giriş yaptığınız şifredir. Bakanlık dışında harici bir dizüstü bilgisayarı kullanıyorsanız bu dizüstü bilgisayarın açılış şifresi farklı olabilir. Dizüstü bilgisayar açıldığında Windows sizden ilk olarak açılış şifresi istediğinde AD SOYAD SİCİL NUMARANIZ şeklinde bir kullanıcı adınız varsa bu sizin Adliye içinde kullandığınız bilgisayar açılış şifresidir. Bu aşamada bu dizüstü bilgisayarınızı 30 günden fazla adliyeye getirmediyseniz bilgisayar sizin en son giriş yaptığınız bilgisayar açılış şifrenizi hatırlar ve onu ister. VPN ise password kısmında her zaman ve her şartta güncel olan bilgisayar açılış şifrenizi ister. Adliyeye dizüstü bilgisayarı getirdikten sonra internet kablosunu takıp açmak istediğinizde Windows artık adalet ağına bağlandığı için güncel olan bilgisayar açılış şifresini ister ve bir kere giriş yapmanız bu şifreyi hafızada tutmasına yetecektir. Lütfen bu gibi sorunları yaşamamak adına ve karışıklığa mahal vermemek adına güncel bilgisayar açılış şifrenizi ve bir önceki bilgisayar açılış şifrenizi bir yere not ediniz.

9. Cisco programının bağlantı simgesi olan kilit işareti yeşil simge ile değişecek ve program arka planda çalışmaya başlayacaktır. (Sorun varsa en alttaki NOT kısmını okuyunuz.)

10. UYAP'ı açabilmek için Edge veya Chrome tarayıcılarından biri ile giriş yapmanız gerekmektedir. Varsa masaüstündeki UYAP simgesinden, yoksa tarayıcınızın adres çubuğuna portal.uyap.gov.tr yazarak giriş yapabilirsiniz.

NOT: VPN bağlantısı sırasında herhangi bir hata alıyorsanız öncelikle şifrenizi madde 4’te anlatıldığı gibi değiştiriniz, ardından ekranınızın sağ alt köşesinde bulunan mini Cisco logosunun üzerine gelerek sağ tuş > Quit seçeneğine tıklayınız. Tekrar Cisco programını açınız ve giriş yapınız. Hala hata alıyorsanız sorun geneldir, ara ara denemelisiniz.

Adres

Osmaniye Mah. İsmail Erez Bulvarı No: 14 P.K. 34144 Bakırköy / İstanbul

Telefon

Santral: 0212 414 54 00

Faks: 0212) 543 01 59 (Muhabere)

E-Posta

bakirkoycbsisaretadalet.gov.tr