Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Bilgi İşlem Müdürlüğü

Bilgi İşlem Müdürlüğü olarak yazılımsal ve donanımsal sorunlara çözüm üretiriz. SEGBİS, AGO, Donanım sorunları, Web sitesi, Laptop ve Masaüstü cihazların teknik ve yazılımsal sorunları, envanter takibi ile parça sorununda garanti kapsamındaki ürünlerin gönderilmesi ve takibi, yeni cihazların temini ve kurulumu, cihazların etki alanına alınması ve ilgili yazılımsal ayarların yapılması gibi birçok alanda birçok görevlerimiz bulunmaktadır. 

 1. E-İmza ile Sorunlar: 
  1. USB Token Cihazının ışığı yanmıyor: Farklı bir bilgisayarda çalıştığından emin olduğunuz bir USB portuna cihazı takınız. Masaüstündeki AKIS Kart İzleme Aracı programında kartınıza ait bilgileri görmeniz gerekmektedir. Göremiyorsanız sim kartınızın cihaza tam olarak yerleştiğinden emin olunuz. Bütün bunlara rağmen herhangi bir tepki yoksa cihazınızı yenilemeniz gerekmektedir. Bilgi İşlem Müdürlüğünde Token cihazının olup olmadığını teyit ettirmeniz gerekmektedir. Vezneye giderek "Token Cihazı" adı altında T.C. Kimlik numaranızı söyleyerek söz konusu ücreti yatırınız. Bu ücreti yatırmadan önce Bilgi İşlem Müdürlüğünden hangi token cihazının stoklarda olduğunu teyit ettiriniz. Makbuz karşılığında Müdürlüğümüzden yeni cihazınızı temin edebilirsiniz.
    
  2. "Sertifika Bozuk Üretilmiş" hatası: E-imzanızın süresi dolmuş demektir. Süresinde e-imza ile başvuru yapmadığınız için ıslak imza ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Önce bu link aracılığı ile geçerlilik kontrolü yapınız. Ardından gerekiyorsa başvuru için tıklayınız.
    
  3. E-imza Şifresi Bloke Oldu: Bloke işlemleri için lütfen tıklayınız. Kullanmış olduğunuz e-imzayı aldığınız tarihten sonra telefon numarası veya operatörünü değiştirmişseniz 444 5 576 numarasını arayarak güncelleme yapmanız gerekmektedir. Güncelleme sonrası işlemlere devam edebilirsiniz.
    
  4. E-imzayı kaybettim: E-imzanız kaybolursa Müdürlüğümüze başvurarak kayıp çalıntı başvurusunda bulunabilirsiniz.
    
 2. Yazıcı & Tarayıcı Sorunları ve Cihaz Talepleri:
  1. Toneriniz bittiyse...: Her toner Müdürlüğümüzce karşılanmamaktadır. Teyit alarak "Taşınır İstek Formu" nu doldurduktan sonra Müdürlüğümüzebaşvurabilirsiniz. 
  2. Görüntüleme Ünitesi (DRUM) bittiyse...: Tonerinizin altındaki parçadır. Bu parçanın bittiğine dair uyarı alıyorsanız aynı şekilde Taşınır İstek Formu ile Müdürlüğümüze başvurabilirsiniz...
  3. Çıktıklarımın sağ tarafında dikey şekilde lekeler görülmekte: Bu hatanın tespiti için Toner ve Görüntüleme Ünitesini çıkartıp takınız. Aynı sorun devam ediyorsa Müdürlüğümüz ile iletişime geçiniz.
  4. Tarayıcı kağıt çekmiyor: Öncelikle tarayıcı içerisine kağıt parçası, ataç, iğne veya farklı bir cisim olup olmadığını kontrol ediniz. Buna rağmen kağıdı hiç çekmiyor ise Teknik Birimimize başvurabilirsiniz.
  5. Kullanılan cihaz kırıldı / düştü / üzerine su vs döküldü: Durumu Müdürlüğümüze bildiriniz.
  6. Yazıcı / Tarayıcı / Bilgisayar ve Yan Donanım Talebi: Cihazlar Bakanlığımızca toplu bir şekilde geldiğinden taleplerinizi bu sınırlar kapsamında karşılayabilmekteyiz. Yazıcı ve tarayıcılarınızı bulunduğunuz odada en uygun yere konumlayarak en fazla kişinin en rahat biçimde kullanmasını sağlayacak şekilde bir planlama yapmalısınız. Klavye ve mouse ile ilgili elimizdeki daha önce kullanılmış ve envanterde kayıtlı olan donanımları Müdürlüğümüzden temin edebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz yan donanımı getirerek Müdürlüğümüze yazışmaya gerek olmaksızın farklı bir donanım ile değiştirmek kaydı ile temin edebilirsiniz.
  7. Bilgi İşlem Müdürlüğünün yayınlamış olduğu genelgeler kapsamında, envanter kaydına uyularak bilgisayar ve diğer cihazların temini ve dağıtımı yapılmakla; bu konudaki son karar merciinin Bakanlığımızın ilgili Müdürlüğü olduğunu hatırlatırız.
    
 3. UYAP İçerisindeki Sorunlar ve Düzeltme Talepleri ile ilgili:
  1. Müdürlüğümüzdeki birimlerimizden biri olan UYAP Uzman Kullanıcılarımız destek vermektedir. 5017 ve 5061 dahili telefon numaralarından ulaşabilirsiniz. Ek Bina için dahili numaramız 3784'tür.
    
 4. VPN Sorunları ile ilgili:
  1. Daha önce VPN sistemini kullanmadıysanız "VPN Kullanma Talimatı" yazısını indiriniz. Açıklamaları detaylıca okuyunuz. 
  2. Login Failed Hatası: Bilgisayar açılış şifrenizin süresi dolmuştur. Bu şifrenizi sifre.uyap.gov.tr adresinden yapabilirsiniz.
Adres

Osmaniye Mah. İsmail Erez Bulvarı No: 14 P.K. 34144 Bakırköy / İstanbul

Telefon

Santral: 0212 414 54 00

Faks: 0212) 543 01 59 (Muhabere)

E-Posta

bakirkoycbsisaretadalet.gov.tr