Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü
05.01.2022


BAKIRKÖY ADLİ DESTEK VE MAĞDUR HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
(BAKIRKÖY ADM)

Bakırköy Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğümüz; adli süreçte mağdurların, tanıkların ve diğer vatandaşlarımızın adalete erişimlerinin kolaylaştırılması yönünde çalışmalar yürütmektedir. 

Müdürlüğümüz; suç mağduru ve tanıkların, çocukların, kadınların, yaşlı ve engelli bireylerin ifade ve beyan işlemleri sırasında kendilerini rahat ifade edebilmeleri ve ihtiyaca göre psiko-sosyal destek alabilmelerine olanak tanımakla adliyelerde aktif bir misyon üstlenmektedir. 

        ADLİ DESTEK ÇEŞİTLERİ VE AŞAMALARI 

Bilgilendirme ve Yönlendirme 

Mağdurlar, adli süreç ve aşamaları, sahip oldukları haklar, kendilerine sunulan hizmetler ile başvurabilecekleri kurum veya kuruluşlar konusunda görevli personel tarafından bilgilendiriliyor. Gereken hallerde mağdura eşlik ediliyor. 

Yapılan ön değerlendirme neticesinde adli süreçte daha fazla desteğe ihtiyacı olduğu değerlendirilen mağdurlar hakkında uzmanlar tarafından bireysel değerlendirme yapılıyor ve psiko-sosyal destek süreci başlatılabiliyor. 

Psiko – Sosyal Destek / İfade Alma Süreçlerinde Uzman Desteği

Mağdurun ifadesi alınmadan önce kaygı düzeyinin düşürülmesi ve kendisini daha rahat ifade edebilmesi amacıyla, içinde bulunduğu ortam, süreç ve ilgili kişiler hakkında bilgi veriliyor. Uzmanlar tarafından adli süreç boyunca mağdura eşlik edilebiliyor. 

Adli Görüşme Odaları (AGO) 

Kaygı düzeyi yüksek görülen suç mağdurlarının ifade ve beyan işlemleri sanıkla yüz yüze gelmeden özel olarak hazırlanan Adli Görüşme Odalarında (AGO) uzmanlar eşliğinde alınabiliyor. Bu sayede kaygı düzeyleri düşürülen mağdurların, kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine olanak sağlanıyor. 

Çocuklar Hakkında Sosyal İnceleme Raporları (SİR) 

Adliyede beyanına başvurulacak mağdur ve tanık çocuk ifadeleri adli merciler tarafından uygun görülür ise adli görüşme odalarında alınabiliyor. Adliyede çocuk ifadelerinin alınması sürecine eşlik edilebiliyor. 

Çocuklarla yaş ve gelişim düzeylerine uygun olarak iletişim kuruluyor. Çocuklarla ve ebeveynleri ile görüşmeler yapılıyor. 

Gerekli görülmesi halinde sosyal ortam incelemesi de yapılarak çocuğu suça iten denenler, yeniden suça yönelmesinin önlenebilmesi amacıyla alınması gereken tedbirler belirlenerek hazırlanan sosyal inceleme raporlarında çocuklar hakkında alınması gereken koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarına işaret ediliyor. 


Boşanma ve Velayete İlişkin Davalarda (SİR)

Yine uzmanlar tarafından aile mahkemelerinde görülen boşanma ve velayete ilişkin davalarda taraflar ve ilgili kişiler ile görüşülüp, gerekli görülmesi halinde sosyal ortam (ev) incelemesi de yapılarak, sosyal inceleme raporu (SİR) hazırlanıyor. 

Bu raporlara özellikle velayetleri istenilen çocukların görüşleri de yansıtılarak velayet ve kişisel ilişki tesisine ilişkin mahkemelere öneri ve değerlendirmelerde bulunuluyor. Ayrıca yapılan tespit ve değerlendirmelerden yola çıkılarak ebeveynlere ve/veya çocuklara yönelik aile/ boşanma ve/veya ebeveynlik danışmanlıkları önerilebiliyor. 

Adli Yardım Başvuruları 

Maddi durumu elverişli olmayan kişilerin, adalete erişimlerinin güçlendirilmesi amacıyla oluşturulan Adli Yardım Başvuru Formu, e-Devlet / UYAP Vatandaş Portal yanında fiziki olarak müdürlüklerimizden de temin edilebiliyor. Adli yardım konusunda bilgilendirmeler yapılıyor. 

Çocuk Teslim İşlemleri 

5.Yargı Paketi ile yapılan düzenlemeler sonrasında çocuk teslimine ilişkin iş ve işlemlerin de Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri koordinesinde yerine getirilmesi öngörülüyor. 

Bu aşamada çocuk teslimine ilişkin talepler ÜCRETSİZ şekilde İcra Müdürlüklerine yapılabiliyor. 

2022 yılı sonuna kadar çocukla kişisel ilişki ve çocuk teslimine ilişkin iş ve işlemlerin belirlenecek/oluşturulacak uygun çocuk teslim mekanlarında tamamen Müdürlüğümüz koordinesinde yerine getirilmesi öngörülüyor. 

BAKIRKÖY ADLİ DESTEK VE MAĞDUR HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 

Müdürlüğümüzde 1 müdür 57 uzman ( 25 psikolog, 24 sosyal çalışmacı ve 6 pedagog) ile 4 zâbıt katibi görev yapmaktadır.  

Sosyal İnceleme Raporu İçin Nasıl Randevu Alabilirsiniz ?

Sosyal inceleme raporu düzenlenmesi için ilgili mahkeme tarafından Bakırköy Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğümüzden talepte bulunulduktan sonra, Bakırköy Adliyesi'nin 0(212) 414 54 00 nolu santral hattı aranarak, daha sonra 5708 dahili numarası tuşlanarak Müdürlüğümüze bağlanabilir, dosyanıza atanan uzmanı öğrenebilirsiniz.

Dosyanıza görevlendirilen uzman tarafından mevcut iletişim bilgileriniz üzerinden aranıp randevu verileceğinden iletişim bilgilerinizin güncel olması gerekmektedir. Ayrıca iletişim bilgilerinizde herhangi bir değişiklik olması halinde mahkeme dosyasına beyanda bulunmanız önem arz etmektedir.

Uzmandan randevu tarihinizi aldıktan sonra görüşme için randevu gün ve saatinizde, ilgili uzmanın bulunduğu Bakırköy Adalet Sarayı Bakırköy Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü veya Bakırköy Adliyesi Bahçelievler Ek Binası'nda yer alan Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Bakırköy Hukuk Yargılaması Destek Bürosu'nda hazır bulunmanız gerekmektedir.

Müdürlüğün Adresi:
1-Bakırköy Adalet Sarayı 
Osmaniye Mahallesi İsmail Erez Bulvarı No: 14 , 7. Blok, Kat: -1,  Oda No:B15
Bakırköy / İSTANBUL
Müdürlük Telefon: 
0 (212) 414 54 00 -Dahili: 5708
 
2-Bakırköy Adliyesi Bahçelievler Ek Binası
Hukuk Yargılaması Destek Bürosu 
Fevzi Çakmak Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı Caddesi No: 6, Kat:6
Yenibosna-Bahçelievler / İSTANBUL
Müdürlük Telefon:
0(212) 496 33 00 

ADM Tanıtım Broşürü için tıklayınız.
ADM Görseli için tıklayınız. 

AGO Tanıtım İnfografisi için tıklayınız. 
AGO Broşürü için tıklayınız.
AGO Görseli için tıklayınız.

Adli Yardım Başvuru Formu için tıklayınız. 

BAKIRKÖY ADLİ DESTEK VE MAĞDUR HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
ÇOCUK GÖRÜŞME MERKEZLERİ

ÇGM ADIBİNA ADIADRES

Bağcılar Çocuk Görüşme Merkezi

Bağcılar Belediyesi Yeni Mahalle KonağıYenimahalle, Şehit Güntay Polat Sk. No:3, 34210 Bağcılar/İSTANBUL

Bahçelievler Çocuk Görüşme Merkezi

Bahçelievler Belediyesi Aile Destek Evi    Bahçelievler Merkez, 2/13. Sk. No:2, 34180 Bahçelievler/İSTANBUL

Esenler Çocuk Görüşme Merkezi

Esenler Belediyesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Gençlik Bilgi ve Hikmet EviNene Hatun mah. İnönü Cad. No:55 Esenler/İSTANBUL

Güngören Çocuk Görüşme Merkezi

Güngören Belediyesi Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Bürosu   (TOBİM)Tozkoparan Mah. Cevat Açıkalın Cad. No:21 Güngören/İSTANBUL

Zeytinburnu Çocuk Görüşme Merkezi

Şehit İbrahim Yılmaz AnaokuluMaltepe Mahallesi, Edirne Çırpıcı Yolu Sk. No:5, 34010 Zeytinburnu/İSTANBUL

                                                  

Adres

Osmaniye Mah. İsmail Erez Bulvarı No: 14 P.K. 34144 Bakırköy / İstanbul

Telefon

Santral: 0212 414 54 00

Faks: 0212) 543 01 59 (Muhabere)

E-Posta

bakirkoycbsisaretadalet.gov.tr